Albania PYETĖSORI B:
ZHVILLIMI PROFESONAL I MĖSUESVE NĖ SHKOLLĖ DHE NĖ INSTITUCIONE TĖ TJERA ARSIMORE

Projekt kėrkimor ndėrkombėtar
Pėrmirėsimi profesional i edukatorėve dhe i praktikave tė mėsimdhėnies/tė nxėnit nė vendet e Europės Juglindore

Shėnime hyrėse


Ky pyetėsor ėshtė hartuar pėr tė mbledhur informacion rreth zhvillimeve nė fushėn e pėrgatitjes, trajnimit dhe kualifikimit tė mėsuesve nė vendet e Europės Juglindore, si pjesė e njė projekti kėrkimor ndėrkombėtar ?Pėrmirėsimi profesional i edukatorėve dhe i praktikave tė mėsimdhėnies / tė nxėnit nė vendet e Europės Juglindore?. Informacioni i mbledhur do tė transformohet nė tė dhėna mė tė detajuara, anonime dhe statistikore dhe do tė pėrdoren vetėm pėr qėllimet e studimit. Rezultatet nga studimi do t?i gjeni nė Internet nga fund i vitit 2005 dhe do tė botohen nė pranverė tė vitit 2006. Nėse ju nevojitet informacion shtesė, kontaktoni Ekipin Kombėtar tė Projektit nė Shqipėri nė adresėn: Qendra pėr Arsim Demokratik (CDE), Rruga Mustafa Matohiti, pallati 7, shkalla 1 nr ?, Tiranė, tel: (04) 247884, fax: (04) 247893, e-mail: infocde@cde-ct.org

Kėrkojmė bashkėpunim me:
- mėsuesit dhe edukatorėt nė shkolla dhe nė institucione tė tjera arsimore (parashkollore, tetėvjeēare dhe e mesme)
- drejtues nga kėto institucione (drejtorė dhe zėvendėsdrejtorė, etj.)
- punonjės ndihmės (si psh, kėshilltarė, bibliotekarė, etj.)
- mėsues pensionistė dhe staf arsimor, eskpertė kombėtarė nė arsim etj.

Nė pyetėsor tė gjitha grupet janė tė emėrtuara si ?mėsues? dhe tė gjitha institucionet si ?shkolla?. Ju duhet tė shpenzoni rreth 5-10 minuta pėr tė plotėsuar pyetėsorin on-line (ndiqni udhėzimet mė poshtė). Po ashtu mund ta printoni pyetėsorin dhe ta plotėsoni nė letėr; nė kėtė rast kontaktoni Ekipin Kombėtar tė Projektit dhe u dorėzoni atyre pėrgjigjet.


Ju faleminderit pėr bashpėpunimin.


Ekipi i ProjektitKy pyetėsor pėrmban 27 pyetje.
1.0 Profili i atij qė pėrgjigjet (Ai/ajo qė plotėson pyetėsorin?)
Shėnim: vetėm njė zgjedhje.

Shėnim: vetėm njė zgjedhje.
Shėnim: vetėm njė zgjedhje.


Shėnim: vetėm njė zgjedhje.

2.0 Ēėshtje tė zhvillimit profesional
Shėnim: vetėm njė zgjedhje.Shėnim: shumė zgjedhje janė tė mundshme.
 
 
Shėnim: vetėm njė zgjedhje.

1 2 3 4 5 N/A
organizuar nga njė institucion i arsimit tė lartė
organizuar nga njė institucion publik i specializuar i trajnimit tė mėsuesve (pėrfshirė Ministrinė e arsimit kur ėshtė e mundur)
organizuar nga njė institucion privat i specializuar pėr trajnimin e mėsuesve
organizuar nga njė NGO e specializuar nė trajnimin e mėsuesve
organizuar nga shkolla (institucioni) ku jam punėsuar
1 2 3 4 5 N/A
pjesėmarrje aktive nė konferenca tė specializuara / seminare tė organizuara nga shoqata profesionale, etj.
pjesėmarrje nė rrjete shkollorė (psh., mėsuesit e tė njejtės lėndė)
pjesėmarrje nė projekte kėrkimore
arsim formal (dėftesė / diplomė); studime pasuniversitare (psh. Master/SHPU)
studim individual i literaturės profesionale
Tė tjera (specifiko) Shtypni kėtu pėr tė ranguar dhe saktėsuar:
1 2 3 4 5 N/A
pėrmbajtjet / temat nė lėndėn time tė mėsimdhėnies
pėrmbajtjet / temat nė metodat e mėsimdhėnies /tė nxėnit / vlerėsimi
pėrmbajtjet / temat nė punėn arsimore me fėmijėt me nevoja tė veēanta
pėrmbajtjet / temat nė shkollė / menaxhimin arsimor
pėrmbajtjet / temat nė bashkėpunimin me prindėt, mjedisin shkollor etj.
pėrmbajtjet / temat nė aspektet sociale dhe kulturore tė edukimit, etikės, etj.
pėrmbajtjet / temat nė edukimin shumėkulturor, edukimi pėr tė drejtat e njeriut
mėsimin (zotėrimin) e njė gjuhe tė huaj
zhvillimi i shprehive zhvillimore nė pėrdorimin e informacionit dhe teknologjisė sė komunikimit
zhvillimi i shprehive tė pėrgjithshme tė komunikimit, retorikės etj.
Tė tjera (specifiko) Shtypni kėtu pėr tė ranguar dhe saktėsuar:


Shėnim: vetėm njė zgjedhje.


Shėnim: vetėm njė zgjedhje.


Shėnim: vetėm njė zgjedhje.


Shėnim: vetėm njė zgjedhje.Shėnim: vetėm njė zgjedhje.


Shėnim: shumė zgjedhje janė tė mundshme.
  
3.0 Pėrfundim